A BREXIT várható hatásai az Egyesült Királyságból importált, és oda exportált árukra

2018. dec. 17.
Még mindig bizonytalan a helyzet a BREXIT körül, miután nem jött létre a kilépés feltételeinek elfogadásához szükséges többség az angol parlamentben, így nem tudható, hogy mire számíthatunk 2019. március 30-át követően.

Egyesek még mindig lehetségesnek tartják, hogy a britek nem lépnek ki az Európai Unióból, egyesek pedig már a drasztikus változásokra készülnek. Alábbi cikkünkben szeretnénk a jelenlegi állapotról és a jelenlegi tárgyalások szerint várható változásokról egy kis összefoglalót nyújtani, hogy a kilépést követően milyen szabályok lesznek érvényben az Egyesült Királyság területéről importált és oda exportált áruk esetén és mire kell majd figyelni a gazdálkodóknak.

A tárgyalások szerint az Egyesült Királyság várhatóan harmadik ország lesz, azaz olyan ország, mely nem tagja az Európai Uniónak, így ezt követően vámárunyilatkozatot kell benyújtani. Amennyiben vámtartozás keletkezik, arra biztosítékot kell nyújtani, a kilépés pedig maga után vonja a vámok alkalmazását is.
Az eddigi vámügyi engedélyek és egyszerűsítések mind érvényüket vesztik. Az eddig uniós mozgásokhoz képest egyes termékkörök behozatala és kivitele engedélyköteles lesz.
A kilépés érinti továbbá a kedvezményes vámtételek alkalmazhatóságát is, melyeket az EU harmadik országgal kötött, így az Egyesült Királyságból származó termékek, már nem tekinthetők többé EU-s származásnak, mivel a vámügy területén alkalmazott preferenciális kereskedelmi rendelkezések már nem alkalmazhatóak többé az Egyesült Királyságra.
Változnak továbbá az általános forgalmi adóhoz kapcsolódó szabályok is, hiszen az Egyesült Királyság ezentúl harmadik országnak fog minősülni, így az onnan behozott/kivitt áruk is más szabályozás alá kerülnek.
Az Egyesül Királyságból érkező árura a vonatkozó szabályok szerint behozatalkor hozzáadottérték-adó kerül felszámításra, míg kivitelkor ez alól mentesül a gazdálkodó.  A hozzáadottérték-adó (héa) tekintetében az előzőekben említett szabályozásokon felül ezentúl a 86/560/EGK rendelet alapján kell benyújtani a héa visszaigénylésére vonatkozó kérelmet. A gazdálkodóknak készülni kell továbbá, hogy a szűkített egyablakos héa-ügyintézés szabályai is megváltoznak.
A jövedéki termékek Egyesült Királyságba történő szállításához a kilépést követően kiviteli árunyilatkozatra és EAO-ra lesz szükség. Az Egyesült Királyságból importált jövedéki termékek esetén a vámalakiságoknak kell teljesülni.
A feltehetően szellemi tulajdonjogot sértő áruk esetében a kilépést követően uniós kérelmek nem nyújthatók be, valamint az uniós kérelmeknek helyt adó határozatok is érvényüket veszítik.

Amennyiben részletes tájékoztatást szeretne kapni a BREXIT tárgyalásokról és annak fejleményeiről, ezt megteheti a NAV hivatalos honlapján vagy az Európai Unió hivatalos lapján, ahol a hivatalos dokumentumok a gazdálkodók rendelkezésére állnak.

 

Forrás: NAV

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.