Pontosításra kerültek a BIREG szabályok

2022/ 10/02

A BIREG már több mint egy éve szereplője a magyarországi árufuvarozásnak. A rendszer bevezetése óta több lépcsőben módosult a jogszabály, ezzel finomítva a szabályozást és ez idő alatt tisztázódott, hogy a szereplőknek milyen kötelezettségei merülnek fel a bejelentés és ellenőrzés kapcsán. Legutóbb az előző év végén változott a kormányrendelet, amely pontosította a BIREG szabályait.

Mi is a BIREG?

A BIREG egy Előzetes Elektronikus Engedélyregisztrációs Rendszer, vagyis díj ellenében végzett közúti fuvarfeladatokhoz tartozó engedélykötelezettség. A BIREG rendszerben az árufuvarozók, a fuvarok feladói és a szállítmányok címzettjei is érintettek.
Magyarországon 2021. január elsejétől került bevezetésre, amelynek célja az volt, hogy az engedélyköteles nemzetközi közúti áruszállításhoz használt bilaterális és multilaterális engedélyek jogszerű felhasználásának ellenőrzése és nyomon követhetősége megvalósuljon. Minden CEMT, bilaterális fuvarozási tevékenységet végző tehergépjármű üzembentartójának regisztrálni kell, bizonyos esetekben a közösségi engedéllyel rendelkező EU-s vállalkozónak is. A rendszer kiszűri az engedély nélküli vagy szabálytalan engedéllyel végzett fuvarműveleteket ezzel is védve a jogszerűen működő fuvarozókat. 

Kiknek kell regisztráció a BIREG rendszerében?

A BIREG szabályozás rögzíti, hogy bizonyos viszonylatok esetében a jogszabályban meghatározott gépjármű Magyarország területén meghatározott engedélyekkel és BIREG elektronikus fuvarregisztrációval vehet részt a közúti forgalomban. BIREG kötelezettség, többek között, az alábbi tényezőktől függ:

  • gépjármű legnagyobb megengedett össztömege
  • fuvarozási viszonylat
  • fuvarozó honossága

A szabályozás azt is rögzíti, hogy milyen esetekben kell a fuvarregisztrációt megtenni, amelyet egy 2021. december 27-én megjelent Kormányrendelet pontosított, vagyis engedélyköteles szállításnak az minősül, amely során a fuvarozó bilaterális vagy CEMT engedély használatára kötelezett. Kötelező a BIREG regisztráció minden kabotázs fuvarozás esetén, beleértve a kabotázs műveletet megelőző és követő fuvarfeladatot is. A vállalkozás valamely ügyintézői jogosultsággal rendelkező felhasználójának minden esetben, a tevékenység bilaterális, vagy multilaterális engedélykötelezett, vagy kabotázs műveletről van szó, regisztrálnia kell a fuvarozási műveletet.

BIREG eseményrögzítés – mikor kötelező?

Az egyes BIREG fuvarregisztrációhoz eseményeket kell rögzíteni, amennyiben engedélyköteles fuvarfeladatot végez. Az eseményrögzítés kabotázsművelet esetén is kötelező, ekkor a kabotázst megelőző Magyarországra irányuló fuvarfeladat és a Magyarország elhagyására irányuló nemzetközi fuvarfeladathoz tartozóan is eseményrögzítési kötelezettség áll fenn.

BIREG engedély-ellenőrzés és engedélykezelés 

Amennyiben a gépjármű üzembentartói oldalon keletkezik BIREG kötelezettség, úgy ezzel parhuzamosan keletkezik a rakodóhelyek engedély-ellenőrzési és engedélykezelési kötelezettsége a BIREG-ben. Az új rendelet egyértelművé teszi, hogy a lerakás és felrakás rögzítése (mint eseményrögzítés) a rakodóhelyek kötelezettsége. A fuvarozók rakodóhelyekre vonatkozó eseményrögzítési kötelezettsége megszűnt.

Az áru fel-és lerakójának kötelezettségei:

Az áruk kidójára (feladó) és fogadójára (címzett) a szabályozás engedélykérési és ellenőrzési kötelezettségeket ír elő, figyelembe véve a magyarországi fel-és lerakásnál a szerepköröket, és meghatározza az is, hogy milyen szempontok alapján kell ellenőrizni az engedélyeket és amennyiben probléma áll fenn, milyen hatósági bejelentést kell tenni.

BIREG bírságok mértéke:

A bírságok mértéke a fuvarozásban érintett gépjárművek üzembentartói számára akár 800 ezer forintos is lehet, ha engedély vagy BIREG regisztráció nélkül közlekednek belföldön. 
A rakódóhelyeket maximum 300 ezer forintra büntetheti a közlekedési hatóság, ha elmulasztják az engedélyek ellenőrzését, illetve nem végzik el a szükséges engedélykezelési feladatokat a BIREG online rendszerben.
A BIREG kapcsán rendkívül súlyos jogsértésnek (RSJ) minősítve új bírságrendeleti pont is bevezetnek: 500.000 forintos bírságtételt alkalmaz a hatóság a szállító, járművezetővel szemben, amennyiben a BBIREG fuvarregisztrációhoz az eseményrögzítésének hiányát, elégtelenségét állapítják meg.

 

Forrás és további információkhttps://www.rsm.hu/blog/adotanacsadas/2022/02/bireg-kormanyrendelet

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.