Külföldről rendelnél ajándékot vagy egyéb kiegészítőt? Amire július 1-től figyelned kell!

2021/ 11/08

Az online vásárlás kényelmes, gyors, ki sem kell mozdulnunk, ha szükségünk van valamire. Nincs sorban állás, akár éjjel is shoppingolhatunk, legyen szó ruháról, elektronikai vagy szépségápolási cikkről. Ráadásul sok termékhez külföldön még olcsóbban is hozzájuthatunk, így nem csoda, hogy egyre többen lépjük át az országhatárokat a netes világban.

Megmutatjuk, általánoságban mire figyelj oda, ha külföldi webshopból rendelsz!

Sokan mondják, a külföldi rendelések azért is bizonyulnak jó lehetőségnek, mert a világ összes szegletéből szinte minden termék már elérhető, sokszor gyorsabb a szállítás, nagyobb a választék, és bizony sokszor még az ár is kedvezőbb. Persze, mint mindennek, a külföldi webes vásárlásnak is vannak veszélyei, ezekről érdemes a rendelés előtt már tájékozódni.

A teljesség igénye nélkül, de figyeljünk az alábbiakra:

-             legyen megbízható a webshop, érdeklődj, nézz utána a vásárlói kommenteknek, ajánlásoknak

-             legyen biztonságos, kezeljék adatainkat bizalmasan

-             térképezd fel a fizetési módokat

-             ellenőrizd le a szállítási információkat, határidőket

Az EU-n belüli rendelések esetében egyszerű a dolgunk, mivel a közösség területéről érkező áruk nem vámkötelesek. Ez egyszerűen annyit jelent, hogy nincs egyéb felmerülő költség, adminisztrációs kötelezettség az áruértéken, esetleges fuvarköltségen, vagy pl. biztosítási díjon felül.

De van egy fontos változás, amelyre július 1-től már figyelned kell!

 

 

Az Európai Unióban 2021. július 1-jévél megszűnik a 22 eurónál kisebb értékű, harmadik országból érkező küldemények áfamentessége, de a vámmentesség megmarad. Ezekre az árukra vám-árunyilatkozatot kell benyújtani

A 150 euró (54 000 forint) értéket meg nem haladó küldemények vámmentessége ugyanakkor továbbra is megmarad, az alkoholtartalmú termékek, a parfümök és kölnivizek, továbbá a dohány és dohánytermékek kivételével, ezek ugyanis vámkötelesek maradnak.  Fontos hangsúlyozni, hogy a 2021. július 1-jévél megszűnő áfamentesség nem a 2021. július 1-jéig megrendelt termékekre vonatkozik, hanem csak azokra, amelyek szabad forgalomba bocsátásakor a vámeljárást eddig az időpontig kezdeményezik a vámhatóságnál! Ezért azokra a küldeményekre, amelyek 2021. július 1-jén, vagy ez után érkeznek meg az Európai Unióba és jelentik be őket szabad forgalomba bocsátásra, az új szabályok szerint vám-árunyilatkozatot kell benyújtani és áfát kell fizetni, függetlenül a megrendelés időpontjától!

Még egy érdekesség!

150 euró alatti értékű vámmentes küldeményekre benyújtható, csökkentett adattartalmú vám-árunyilatkozatok használandók 2021. július 1-től azokra a 45 euró értéket meg nem haladó küldeményekre is, amelyeket harmadik országból (tehát az Európai Unión kívülről) magánszemély küld ellenszolgáltatás nélkül egy másik magánszemélynek, aki az Európai Unión vámterületén él, függetlenül attól, hogy ezek a küldemények vám- és áfamentesek maradnak, amennyiben az ilyen behozatal nem kereskedelmi jellegű.

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.