Új időszámítás a vámszakmában – dr. Bakai Kristóf Péter a NavigátorVilágnak nyilatkozott - Vámprogram
Új időszámítás a vámszakmában – dr. Bakai Kristóf Péter a NavigátorVilágnak nyilatkozott
2025 mozgalmas évnek ígérkezik a vámszakmai területen, különösen az Uniós Vámkódexhez (UVK) kapcsolódó informatikai megfelelések, az e-kereskedelem új szabályozása, valamint a regionális vámkapacitás-fejlesztések kapcsán. Dr. Bakai Kristóf Péter, a NAV vámszakmai és nemzetközi elnökhelyettese részletesen beszélt, a NavigátorVilág júniusi számában, az aktuális fejlesztésekről, gyakorlati tapasztalatokról és a közelgő kihívásokról.
Új szintre lépett az árutovábbítás – már működik az NCTS 5
A vámeljárások elektronizálása terén a NAV már hosszú évek óta az élvonalban van, azonban az NCTS rendszer 5. fázisának bevezetése új szintre emelte az árutovábbítási folyamatokat. A rendszer lehetővé teszi, hogy a vámadatok beküldése összhangban legyen az uniós vámjogszabályok új struktúrájával, és ezzel párhuzamosan az információáramlás is hatékonyabbá vált.
A 6. fázis szeptemberi bevezetése már előkészítés alatt áll, célja további adategységesítés és az automatizáltság mélyítése. Mindez nem csupán technológiai előrelépést jelent, hanem jogharmonizációs célt is szolgál.
ICS2 – új belépési adatkapu az uniós vámkockázat-kezelésben
A harmadik országokból érkező áruk EU-n belépését megelőző vámellenőrzések hatékonyságát növeli a második generációs Import Control System (ICS2). Ez az új rendszer egységes adatkapun keresztül fogadja a belépési gyűjtő árunyilatkozatokat, lehetővé téve az uniós tagállamok közötti kockázatelemzési együttműködést. A rendszer révén minden érkező küldemény adata egy központi adattárban landol, így nem csak a belépési pont szerinti tagállam, hanem az összes érintett ország vámhatósága el tudja végezni a szükséges kockázatelemzést.
Ez lényegesen növeli az előzetes és célzott ellenőrzések hatékonyságát, és megelőző jelleggel támogatja a közös európai vámvédelmet.
Áfa-visszaigénylés digitálisan – már zajlik a repülőtéri pilot
A harmadik országból érkező turisták számára jelenleg is adott a lehetőség, hogy visszaigényeljék az EU-n belül történt vásárlásaik után a hozzáadottérték-adót. Eddig azonban ez papíralapon történt, ami gyakran torlódásokkal, adminisztratív hibákkal és hosszú várakozási időkkel járt.
Az új digitális rendszer ezt a folyamatot teszi egyszerűbbé és biztonságosabbá – az utas már elektronikusan benyújtott adatok alapján intézheti az igazolást, akár önállóan is, sorban állás és pénzügyőri beavatkozás nélkül.
Ez nemcsak a turisták élményét javítja, de a kereskedők számára is ösztönző, mivel az egyszerűbb áfarendszer élénkítheti a nemzetközi vásárlási kedvet.
Sikeresen bevezetett AES – automatizált export minden szinten
A 2025 májusában bevezetett Automatizált Kiviteli Rendszer (AES) kulcsfontosságú eleme az UVK előírásaihoz való megfelelésnek. A rendszer lehetővé teszi az exportügyintézés teljes körű elektronikus adminisztrációját – egyetlen digitális folyamatláncba kapcsolva az exportbejelentést, a kiviteli engedélyezést és a kiléptetést.
„A magyarországi indulás óta eltelt első hetekben úgy látjuk, hogy ennek az új rendszernek bevezetése sikeres volt." – tette hozzá dr. Bakai.
E-kereskedelmi kiscsomagok: új szabályozás jön
A 150 euró alatti értékű kiscsomagok vámmentessége korábban az e-kereskedelem fejlődését szolgálta, azonban mára versenyhátrányt okoz az uniós vállalkozásoknak. Az Európai Bizottság ezért a vámmentesség eltörlését tervezi, amellyel tisztább és versenyképesebb piactér alakulhat ki.
2024-ben közel 5 milliárd ilyen kiscsomag érkezett az unióba – ez kezelhetetlen volumen, amely az ellenőrzés rovására mehet. A cél, hogy e küldemények is átláthatóan, szabályozott környezetben kerüljenek be a vámeljárás alá.
A NAV párhuzamosan dolgozik az áteresztőképesség növelésén és a digitális vámkezelés gyorsításán, különösen a 150 euró feletti küldemények esetében, amelyekből szintén egyre több érkezik az országba.
A NAV nemzetközi szerepvállalása: aktív, kezdeményező és stabil
A NAV stratégiai kétoldalú vámegyezményeket is kötött, többek között Kínával, Szerbiával, Ukrajnával és Dél-Koreával, a cél az információcsere mélyítése, a kockázatkezelés fejlesztése és a digitális képességek összehangolása.
Határforgalmi kihívások – a jövő a déli és keleti irányban
A NAV számol a kereskedelmi forgalom tartós növekedésével, különösen a Röszke–Törökország tengelyen és az Ukrajna felé vezető útvonalakon.
Az előkészületek célja, hogy a NAV a megnövekedett forgalmat zökkenőmentesen, hatékonyan és biztonságosan tudja kezelni.
Vámreformcsomag – áttörés az Uniós Vámhatóság koncepciójában
A 2024-es magyar uniós elnökség vámszakmai szempontból kiemelkedő érdeme, hogy sikerült haladást elérni a régóta tárgyalt vámreformcsomagban. A három fókuszterület – az Uniós Vámhatóság, a vámügyi adatközpont, valamint az e-kereskedelem újraszabályozása – elvi támogatást kapott a pénzügyminiszteri ECOFIN tanácsülésen.
Az egész cikket a NavigátorVilág júniusi számában tudják elolvasni.