A leggyakoribb raktárlogisztikai hibák – és hogyan előzheted meg őket digitalizációval

2025/30/06

A raktározás a legtöbb vállalkozásban kulcsszerepet játszik – ha itt valami elcsúszik, annak következményei azonnal megjelennek a kiszállítási időkben, a vevői elégedettségben, és végső soron a bevételben is. Mégis, sok cég a mai napig Excel-táblákban, papíron vagy manuális megoldásokkal próbálja kordában tartani az egyre összetettebb raktári folyamatokat.

A logisztikai hibák jelentős része nem emberi figyelmetlenségből fakad, hanem abból, hogy nincs meg a megfelelő technológiai háttér, amely időben felismerné a problémát vagy automatikusan megelőzné. Ebben a cikkben bemutatjuk, melyek a leggyakoribb raktárlogisztikai hibák, és hogyan segíthet ezek elkerülésében egy digitalizált, korszerű raktárkezelő rendszer (WMS).

Készleteltérések – amikor nem az van a polcon, amit a rendszer mutat

Az egyik leggyakoribb hiba a készleteltérés, amikor a nyilvántartott mennyiség nem egyezik meg a valósággal. Ez jellemzően abból adódik, hogy a készletmozgások (bevétel, kiadás, áthelyezés) manuálisan, utólag vagy egyáltalán nem kerülnek rögzítésre. Ha a vállalat még Excelben vezeti a készletet, már néhány napos csúszás is olyan láncreakciót indíthat el, ami hibás szállításokhoz, félrevezetett ügyfelekhez és komoly veszteségekhez vezet.

Egy modern WMS rendszer ezzel szemben valós időben rögzíti az összes készletmozgást, akár vonalkód-leolvasással, mobil eszközökön keresztül. A rendszer automatikusan frissíti az állományt minden beavatkozásnál, így a készlet mindig naprakész és pontos marad.

Hibás komissiózás – amikor rossz termék kerül a csomagba

Ha az árukiszolgálás hibásan történik, például rossz terméket csomagolnak be, vagy nem a megfelelő mennyiséget – az ügyfélpanaszhoz, visszárukezeléshez és plusz szállítási költségekhez vezet. A hibás komissiózás gyakran abból ered, hogy a raktári dolgozók papíralapú szedési listával dolgoznak, és nincs beépített ellenőrzési pont a folyamatban.

Digitalizált rendszer használatával ez a probléma nagyrészt kiküszöbölhető. A WMS pontosan irányítja a komissiózást, a dolgozó lépésről lépésre követi a rendszer utasításait, és a vonalkód ellenőrzés révén kizárt, hogy téves terméket vegyen le a polcról. Ez nemcsak a hibaszámot csökkenti, hanem a munkatársak betanítását is leegyszerűsíti.

Leltározási hibák – időveszteség és pontatlanság egyben

A hagyományos, évente egyszer vagy kétszer végzett leltár sok cég számára rémálom. Napokra leáll a raktár, a papíralapú összeírásokkal teli jegyzőkönyvek könnyen hibásak, és az utólagos digitalizálás sem hibamentes. Ráadásul a teljes leltárak között gyakran hosszú idő telik el, így nem derül ki időben, ha valami nincs rendben.

A korszerű raktárkezelő rendszerek támogatják a gördülő, szakaszos leltározást, így a készlet folyamatosan ellenőrzött állapotban marad. A mobil eszközökkel történő azonnali rögzítés felgyorsítja a folyamatot, csökkenti a hibákat, és minimálisra csökkenti a leállásokat is.

Átláthatatlan belső folyamatok – nincs információ arról, hogy „hol tart a csomag”

Ügyfélszolgálati szempontból az egyik legkellemetlenebb helyzet, amikor a vevő azt kérdezi: „Hol van a rendelésem?”, és erre a cég nem tud egyértelmű választ adni. Ennek oka legtöbbször az, hogy a raktári státuszok (pl. összekészítve, feladva, úton) nincsenek nyilvántartva vagy frissítve. Ez nemcsak az ügyfélelégedettségnek árt, de a belső munkaszervezést is hátráltatja.

Egy raktárkezelő rendszer minden egyes rendelés állapotát pontosan nyomon követi – a beérkezéstől a komissiózáson és csomagoláson át egészen a kiszállításig. Az ügyfélszolgálat egyetlen kattintással láthatja, hogy hol tart a rendelés, mikor fog megérkezni, vagy miért akadt el.

Döntéstámogatás hiánya – ha csak megérzésre vezeted a raktárat

A legnagyobb hosszú távú hiba, ha a raktárvezetés nem rendelkezik pontos adatokkal. Mennyi időbe telik egy komissiózási kör? Melyik termékek forognak leggyorsabban? Mikor érdemes újratölteni az adott árucsoportot? Ha ezek az adatok nem elérhetők, a döntések csak tapasztalatra és becslésre épülnek – ami növeli a kockázatot.

Egy digitális rendszer automatikusan naplózza az összes műveletet, és az adatokból kimutatásokat, diagramokat és teljesítményjelentéseket generál. Így a vezetők pontosan látják, hol van szükség optimalizálásra – vagy éppen bővítésre.

 

Kérjen személyre szabott bemutatót, és megmutatjuk, hogyan csökkentheti a hibák számát akár 90%-kal a Régens LogiStock-kal!

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.