Erdőirtás ellen: Mi vár a kereskedőkre az EU új rendeletével?

2024/01/10

2024. december 30-tól lép életbe az EU Erdőirtási Rendelete(EUDR), amely az erdőirtással és erdőpusztulással összefüggő áruk és termékek uniós piacon való értékesítését és exportját szabályozza. 

 

Az EUDR értelmében hét termékcsoportnak –a marhahúst, kakaót, kávét, pálmaolajat, gumit, szóját és fát – és ezekhez kapcsolódó termékeknek meg kell felelniük az erdőirtással és erdőpusztulással kapcsolatos előírásoknak ahhoz, hogy az EU piacán forgalmazhatók vagy exportálhatók legyenek. Azoknak a kereskedőknek és vállalkozóknak, akik ezeket a termékeket szeretnék értékesíteni vagy kivinni, törvényességi ellenőrzési rendszert kell kialakítaniuk. Ez magában foglalja a kockázatértékelést, valamint a termelési területek földrajzi koordinátáinak beszerzését, a gyártási időpontok és időtartamok rögzítésével együtt.


A rendelet célja érdekében három szigorú követelményt állít fel:
- A termékek nem járulhatnak hozzá erdőirtáshoz vagy erdőpusztuláshoz.
- Előállításuk az előállító/gyártó ország jogszabályai szerint történt,
- Kellő gondosságra vonatkozó nyilatkozat vonatkozik rájuk.
Az ellenőrzés szintjének minden évben el kell érnie a rendeletben meghatározott minimális követelményeket, amely a kockázati besorolás alapján változhat. Az ellenőrzések során a hatóság ideiglenes intézkedéseket, például a termék zár alá vételét vagy forgalmazásának felfüggesztését, rendelhet el. Amennyiben jogsértést állapítanak meg, további korrekciós intézkedések, mint a termék forgalomba hozatalának megakadályozása vagy visszahívása, is alkalmazhatók. 


A szankciók közé tartozik a pénzbírság kiszabása, a termékek vagy a bevételeik elkobzása, valamint a forgalmazás megtiltása. A bírság mértéke akár az éves forgalom 4%-át is elérheti, továbbá az erdőirtásból származó termékek és bevételek elkobzása is lehetséges, beleértve a raktárak megsemmisítését vagy eladását. A pálma- és kakaóerdőirtási ügyek alapján a reputációs veszteség 10-20%-ot is elérhet .


A vonatkozó vállalkozásoknak kockázatkezelési rendszert kell bevezetniük és működtetniük, hogy biztosítsák a termékek megfelelését a rendeletnek. A rendelet mind a nagyvállalatokat, mind a kkv-kat érinti, de míg a nagyvállalatok számára 2024. december 30-tól kötelező, a kkv-k esetében könnyítések lesznek, és a kis- és mikrovállalkozásokra 2025. június 30-tól lépnek életbe a kötelezettségek.