Az AES rendszer bevezetése Magyarországon

2025/29/04

Az Európai Unió vámügyi digitalizációs törekvéseinek részeként 2025-ben Magyarországon is jelentős fejlesztések történtek a váminformatikai rendszerek terén. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2025. január 21-én bevezette az Új Számítógépesített Árutovábbítási Rendszer (NCTS) 5. fázisát, amely az Uniós Vámkódex (UVK) előírásainak megfelelően biztosítja az elektronikus adatcserét a vámhatóságok és a gazdálkodók között. 

Ezt követően, 2025. május 6-án indul az Automatizált Kiviteli Rendszer (AES) bevezetése, amely lehetővé teszi a kiviteli árunyilatkozatok elektronikus benyújtását és a kiléptetés tényének elektronikus visszaigazolását. Az AES célja, hogy egyszerűsítse és gyorsítsa a kivitelhez kapcsolódó vámeljárásokat, valamint növelje az adatkezelés hatékonyságát és biztonságát.

  • 2025. május 5. 21:00-tól a CDPS rendszer leállításra kerül, így ezt követően már nem lehet vámáru nyilatkozatokat benyújtani és az ECN+-ba pedig kilépési gyűjtő árunyilatkozatot.
  • 2025. május 6. 02:00-tól már kizárólag az AES-ben lehet vámáru-nyilatkozatokat és kilépési gyűjtő árunyilatkozatokat benyújtani.

Mit jelent az AES bevezetése?

Az AES bevezetésével a NAV az Uniós Vámkódex (UVK) előírásainak megfelelően korszerűsíti a kivitelhez kapcsolódó folyamatokat. Az új rendszer célja:

  • a vámügyintézés hatékonyságának és átláthatóságának növelése,
  • az adatok elektronikus feldolgozása révén gyorsabb ügyintézés biztosítása,
  • és az EU-n belüli egységes kommunikációs protokollok alkalmazása.

Az AES indulását megelőzően a CDPS-ben indított kiviteli eljárások lezárásáról a következő módon gondoskodnak:

  • Más tagállam kilépési vámhivatalától érkező ellenőrzési eredmények továbbítása az ECN+-ba történik, ahonnan kiküldésre kerül a kilépés igazolására szolgáló üzenet az ügyfél részére.
  • A Magyarországon történő kiléptetés esetén is az ECN+-ban történik a kilépés igazolása.

A május 6-i AES-indítás előtt más tagállamban indított, de Magyarországon kiléptetendő kiviteli eljárások esetén az ügyfélnek az AES-ben kell gondoskodnia az IE590-es kilépési értesítés beküldéséről. Ha ezt nem tudja automatizáltan elvégezni, akkor a NAV pénzügyőrei manuálisan rögzítik az adatokat az AES-be.
Az AES bevezetéskor nem fog működni az NCTS kapcsolat, azaz nem fog megvalósulni az árutovábbítási eljárás megindítását követően a kiviteli eljárások automatikus kivezetése. Az NCTS kapcsolat bevezetéséig a jelenleg alkalmazott gyakorlat szerint a pénzügyőrök manuálisan fogják kiléptetni a tételeket. 

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.