EV kitöltés helyesen - Gyakori hibák import vámkezelés során

2020. okt. 2.

Cikksorozatunk 5. részében az EV okmány kitöltéséhez adunk néhány hasznos tippet, valamint a gyakori hibákra hívjuk fel a figyelmet, amelyet az okmányok kitöltése, illetve vámkezelés során a felhasználók a leggyakrabban elkövetnek.

Mire figyeljünk export irányú okmány kitöltése során?

Az import EV okmány kitöltése nagyon hasonló az export okmány kitöltéséhez, azonban a kitöltés során más sajátosságokat kell szem előtt tartani és más mezők kitöltése válik kötelezővé, ezért javasol import EV okmány kitöltésekor is a mindenkori kitöltési útmutató szabályai szerint eljárni. Habár a normál import EV kitöltése nem engedélyköteles tevékenység, így ezt bárki elvégezheti, aki rendelkezik a szükséges regisztrációkkal (VPID/EORI, KKK) érdemes az első okmánykitöltésekben szakember tanácsát kikérni, hiszen az okmány helyes kitöltése, a helyes tarifaszámok, igazoláskódok, preferencia stb. megválasztása nagyon fontos.
Import irányban az export okmány kitöltésénél felsorolt mozzanatokon túl az alábbiakra kell kiemelten figyelni:


1.    Fizetési könnyítés alkalmazása során ügyelni kell arra, hogy a fizetési könnyítés rovatba a helyes engedélyszámot adjuk meg(és a helyes fizetési módot), amennyiben nem kerül fizetési mód vagy helytelen a rögzítés, valamint ha nem a helyes engedélyszám kerül rögzítésre, az alábbi hibaüzenet érkezik:

„A(z) 47 Fizetési mód rovatot kötelező kitölteni.”
“Érvénytelen vagy nem létező adat: 47 FM rovat, fizetési mód!”
“A(z) 48 rovatban a halasztott fizetési engedély számát kötelező megadni!”
„A 48 rovatban megadott fizetési könnyítésre vonatkozó engedélyszám érvénytelen!”

 

2.    Áruérték, fuvardíj és egyéb vám és áfa növelő tényezők helyes megadása, mivel import irányban keletkezhet vám és/vagy áfa fizetési kötelezettség, így a tételsoron rögzített adatok helyes megadása kiemelkedően fontos.
Amennyiben az áruérték nem/vagy helytelenül kerül megadásra a vám és áfa érték nem/rosszul kalkulálható, így ezen adat megadására kiemelten figyelni kell.

„A 45 (a helyesbítés) rovat nem lehet nulla! Tételsorszám: >>> 1. <<<”

 

3.    Különös mértékegység megadása bizonyos tarifaszámok során kötelező adat. Amennyiben ennek megadása elmarad a felhasználó az alábbi hibaüzenettel találkozhat:
 
„A(z) 41 Különös mennyiség rovatot kötelező kitölteni. Tételsorszám: >>> 1. <<<”

 

4.    Külön figyelmet kell fordítani a helyes származási ország megadására, valamint, hogy ehhez kapcsolódóan figyelembe vehető-e valamilyen vám mérték csökkentő/mentességet eredményező tényező. Minden esetben fontos a helyes preferenciakód megadása, mely alapján a helyes vám mérték meghatározható, így a helyes vám érték is kalkulálható. Ha a származási országkód nem kerül megadásra az alábbi üzenet érkezik a NAV rendszeréből:

„A(z) 34/a Származási országkód rovatot kötelező kitölteni. Tételsorszám: >>> 1. <<<”

 

5.    Import irányban kötelező megadni az előzmény (érkeztetés, beléptetés) MRN számát az első tételen, melyre a CDPS rendszer ellenőrzést is végez, illetve megtörténik annak automatikus kivezetése is. Amennyiben helytelen MRN szám vagy bruttó súly kerül megadásra a felhasználó az alábbi hibaüzenetekkel találkozhat:

„Előzményként nem alkalmazható tétel: 20HU0150001028AFD2”
„Nem egyező bruttó tömeg! 20HU0150001028DD08 számú  előzmény: 500, EV 35. rovat: 400!”

 

6.    Nem szabad megfeledkezni a vámértékbevallás benyújtásáról minden olyan esetben, amikor az áruérték meghaladja a 20.000 EUR értékhatárt. A vámértékbevallást az N934-as kódon kell csatolni az EV okmányhoz.

 

7.    Csak úgy, mint az export vámkezelés esetében nem szabad megfeledkezni a helyes igazoláskódok, okmánykódok megadásáról. Amennyiben több okmány rögzítése is elmarad gyakran tapasztalt üzenet az alábbi:
„Technikai hiba miatt a feldolgozás sikertelen. Ismételje meg a beküldést.”

Egyéb előforduló üzenetek:
“Nincs a preferenciához (100) tartozó intézkedéstípus (103 )!Tételsorszám: >>> 3. <<<”
„A mellékletben megadott engedélyszám (12) téves!”

 

8.    Gyakran elkövetett hiba a TARIC kiegészítő kódok helytelen megválasztása, amennyiben ez nem megfelelően kerül megadásra az alábbi hibákkal találkozhat a felhasználó.

„A(z) 33/1 és 33/3 rovatban vámtarifaszám és TARIC kiegészítő kód(1) összefüggés hiba! Tételsorszám: >>> 1. <<<”
„A(z) 33/1 és 33/4 rovatban vámtarifaszám és TARIC kiegészítő kód(2) összefüggés hiba! Tételsorszám: >>> 1. <<<”
„A(z) 33/1 - 5 rovat, Kombinált Nomenklatúra, TARIC-kód, TARIC és / vagy nemzeti kiegészítő kódok! Tételsorszám: >>> 2. <<<”
„A(z) 33/5 rovatban forgalmi irány és nemzeti kiegészítő-kód összefüggés hiba! Tételsorszám: >>> 2. <<<”

 

9.    Külön kiemelendő tényező az árucikkek helyes tarifálása!

Az adott árucikk helyes tarifálása már mélyebb szakmai ismeretek igényel, ugyanis egy termék tarifaszámát számos tényező befolyásolja, a helyesen megválasztott tarifaszám pedig a vám és áfa számítás alapja, hiszen a megállapított vám mértéke tarifaszámhoz kapcsolódik. A tévesen tarifált bejelentések büntetési tételt vonnak maguk után.

 

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.