Ma van a számítógépes biztonság napja

2021/ 30/11

Ez a nap arra hívja fel a figyelmet, hogy a számítógépeken biztonsági rések lehetnek és fontos, hogy meg tudjuk őket védeni a veszélyesnek tűnő behatolásokkal szemben. A cél mindig az, hogy helyezzük biztonságba a számítógépeken tárolt információinkat.

Tudtad, mióta ünnepeljük ezt a napot?


Pontosan 32 éve tartják a Computer Security Dayt, amely felhívja a figyelmet az informatikában leselkedő veszélyekre és a védekezés fontosságára.


Az informatika azóta is rengeteget változott, fejlődött, hisz akkoriban még szinte alig terjedtek el a mai értelemben vett PC-k, a mikroszámítógépek utolsó éveit taposta, az internetet csak a kiváltságosok használhatták, és a vírusok legfeljebb floppy lemezeken terjedtek, és csak akkor okoztak kárt, ha elindultak a rajta található programok. Azóta a biztonság témaköre hihetetlenül kiterjedté és bonyolulttá és sokrétűvé vált, hiszen a számítógépek minden otthonba és munkahelyre és saját személyes tereinkbe is beköltöztek, az internet alapértelmezetté vált, megjelentek a közösségi hálózatok, a felhő alapú szolgáltatások, Ehhez a rohamos fejlődéshez igazodva a veszélyek is megsokszorozódtak, mind számosságukban, mind pedig módszereiket tekintve.


Ismerd meg az alap számítógép-biztonság fogalmakat!


Számítógép-biztonság (computer security) alatt szűkebb értelemben az adatok illetéktelenek hozzáférésétől való védelmét, elsősorban a titkosságot (secrecy, confidentiality) értjük. Tágabb értelemben az alábbi négy fogalmat fedi:


•    titkosság és hozzáférési kontroll (access control);
•    integritás (sértetlenség - integrity, pontosság - accuracy, hitelesség - authenticity);
•    elérhetőség (availability);
•    megbízhatóság (reliability), melyen a hardver, a szoftver és a szolgáltatások üzembiztonságát értjük, azaz, hogy rendszerünk azt és úgy végzi-e, amint az elvárható/elvárt, elfogadható karbantartási igény és meghibásodásszám mellett. Ez több, mint a rendszer elérhetősége.


A megbízhatóságon egy más fogalmat is értünk: azt, hogy mennyire lehetünk biztosak rendszerünk megbízható működésében, védettségében - mennyire tesztelt, igazolt annak védelme (trustiness).
Nagyon fontos tudnunk: mit és miért védjünk/védünk, mennyit ér meg a védelem?


A megfelelő óvintézkedésekhez tudnunk kell a támadási lehetőségekről, arról, hogy honnan érkezhet a veszély. A főbb veszélyforrások a következők:


•    fizikai veszélyek;
•    gondatlan (nem szándékos) károkozás;
•    szándékos támadás (alkalmi rosszakarók, számítógép-betörők - crackerek, hackerek);
•    programozott kórokozók (közismert példa a zsaroló számítógép-vírus);
•    program és konfigurációs hibák, hardver hibák;
•    házon belüli és házon kívüli támadók (insiders és outsiders).

Ha már világnapot ünneplünk, tegyük hasznosan! 

Kezdj hozzá, frissítsd az otthoni és céges gépek operációs rendszerét és a telepített "vírusirtókat".   Nézzük át az interneten és felhőszolgáltatásokban használt jelszavainkat, cseréljük le, amit úgy gondolunk, túl egyszerű. Állítsunk be biztonsági mentést. Ne felejtsd el, nézd meg az általad használt közöségi oldalbeállításadat is. 


Ezek kis lépések, nem vesz sok időt igénybe, de hasznosságuk elengedhetetlen nemcsak ma , hanem az év minden napján. 
 

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.