2021. évi adótörvény változások I. rész

2020/14/12

Október 13-án benyújtásra került az adótörvények módosításáról szóló T/13258 számú törvényjavaslat, amelyet az Országgyűlés 2020 november 17-én elfogadott. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat két részletre bontva. 

Online számlaadat-szolgáltatás 

2021. január 4-től új rendelkezések lépnek hatályba az online számlaadat-szolgáltatásra vonatkozóan. Amennyiben az adóalany adóköteles ingyenes termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást teljesít tőle eltérő személy részére, köteles lesz adatot szolgáltatni arról, hogy az ügylet adóköteles, és azt is jelentenie kell, hogy számára az adót a termék beszerzője vagy a szolgáltatás igénybevevője megtéríti-e. 

Adatot kell szolgáltatni továbbá a belföldön kívül teljesített termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások esetén arról, hogy az ügylet az áfatörvény területi hatályán kívül esik. 

Előleg fizetése esetén a végszámláról történő számlaadat-szolgáltatás során a korábbinál több adatot kell majd megadni az előlegszámláról. A jelentendő adatok körét az adóhatóság által kibocsátott online számla 3.0 interfész specifikáció írja le. 

A koronavírus-válság miatt azonban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hosszabb felkészülési időt biztosítva, 2021. március 31-ig tartó szankciómentes időszakot állapított meg, ez idő alatt még használható a régi XSD 2.0 specifikáció, de április 1-jétől már csak az eggyel fejlettebb, 3.0-ás verzió lesz elérhető. 

A változás értelmében 2021. április 1-ig kötelező a 3.0 verzióra történő átállás. A jogszabályi követelményeknek való megfelelés számos módosítási kötelezettséget von maga után a számla XML felépítésére és NAV kommunikáció kialakítására vonatkozóan. 

Áfabevallás-tervezet 

Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében az adóhatóság készíti el a hozzá beérkező számlaadatok birtokában a vállalkozások számára az áfa bevallás tervezetét. A bevallástervezetet az adózónak az előírt határidőig el kell fogadnia, valamint meg kell tennie a szükséges módosításokat, kiegészítéseket. A bevallástervezet elfogadásával az adózó egyben a levonható adójáról is nyilatkozik továbbá teljesíti a bejövő számlákkal kapcsolatos összesítő jelentéstételi kötelezettségét is. 

Behajthatatlan követelés 

A javaslat alapján 2021. január 1-től lehetővé válik az adóalap utólagos csökkentése azon behajthatatlan követelések vonatkozásában is, amelyek esetében a vevő (adós) nem minősül áfaalanynak.  

Nem adóalany vevő esetén is lesz lehetőség a behajthatatlan követelés címén történő adóalap-csökkentést korábbi – de legkésőbb 2015. december 31. után teljesült – ügyletekre is alkalmazni. 

Az adóalap-módosítási lehetőség bővülésével összhangban behajthatatlan követelésnek minősül az áfatörvény értelmében az az összeg is, amelynek megfizetése alól a természetes személyek adósságrendezési eljárása során a bíróság döntése alapján mentesül az adós. 

Személyi jövedelemadó 

A benyújtott javaslat alapján egyszerűsödik az adókedvezmények rendszere. A kedvezmény 2021-től az összevont adóalapot csökkentő tételként lesz érvényesíthető, nem pedig a személyi jövedelemadóból.  

A javaslat megszünteti továbbá a költségvetési szervek és az egyéb munkáltatók által biztosított béren kívüli juttatás adókötelezettségével összefüggésben meghatározott ún. rekreációs keretösszegek közötti különbséget. 2021. január 1-jétől minden munkáltató esetében egységesen a 450 ezer forint lesz a keret, és az e feletti összegben adott juttatás egyes meghatározott juttatásnak minősül majd. 

2021. január 1-jétől a fejlesztési tartalékképzés alapján igénybe vehető társasági adóalap-csökkentő tétel az adóévi adózás előtti nyereség összegéig vehető igénybe. A 10 milliárd forintos korlát megszűnik 

Személygépkocsi értékesítése 

Az elfogadott törvénymódosítás pontosítást fogalmaz meg a személygépkocsi adómentes értékesítési lehetőségeire vonatkozóan. A pontosítás azt rögzíti, hogy nem alkalmazható az értékesítésre a mentesség, ha a személygépkocsi beszerzésére vonatkozó levonási tilalmat feloldotta volna az a tény, hogy a beszerzés tovább értékesítési céllal történt. 

Kisvállalati adó

A KIVA árbevételi korlátja és mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatára 3 milliárd forintra emelkedik. Ezzel összhangban a kisvállalati adóalanyiság megszűnésének árbevételi határa 6 milliárd forintra emelkedik. 

Csoportos adóalanyiság 

Az új rendelkezés elősegíti, hogy amennyiben a különböző átalakulások eredményeként az adózók kapcsoltsági viszonyai átrendeződnek, és emiatt áfacsoportot váltanak, az új (fennmaradó) áfacsoporthoz történő csatlakozásig fenntarthassák a korábbi (megszűnő) áfacsoportjaikat, azaz megszakítás nélkül maradhassanak áfacsoporttagok. 

Az adóalanyoknak lehetőségük lesz az áfacsoport létrehozásának, megszüntetésének, az áfacsoporthoz való csatlakozásnak, illetve az abból történő kiválásnak az általuk kívánt jövőbeli időpontját megjelölni az adóhatósághoz benyújtott kérelemben. 

Értesüljön elsőként a vámszakmai hírekről és újdonságainkról!

Az adatkezelési tájékoztatót és a használati feltételeket elolvastam, megértettem és elfogadom.